L'Ordre Mondial des Gourmets Dégustateurs

2 Eylül 1963 tarihinde kurulan L’Ordre Mondial des Gourmets Dégustateurs, şarap, likör ve diğer alkollü içecekler konusunda uzmanlaşmış, Chaîne des Rôtisseurs derneğinin ayrılmaz bir bölümüdür. Amacı, özellikle kaliteli şarap ve alkollü içecekleri tanıtmak ve onlar hakkında geniş bilgi aktararak, içki içmek kültürünü geliştirmektir.

L’Ordre Mondial des Gourmet Dégustateurs’ün belli başlı amaçları arasında, yemekler düzenlemek, şarap ve alkollü içecekler konusunda konferanslar, gerektiği takdirde uygun yemekler eşliğinde tadım toplantıları, yarışmalar ve etkinlikler organize etmektir. Bu tür aktiviteler ile yayın ve makalelerde şaraplar ve alkollü içkiler hakkında yapılan teşvik ve yaklaşım Ordre Mondial üyeleri ve misafirlerinin takdirini toplamaktadır.

Ordre Mondial üyeleri arasında distribütör ve imalatçılar gibi alkollü içkiler sektöründe çalışanlar bulunmaktadır. Ayrıca içki içmenin keyifini seven, kaliteli şarap ve alkollü içkilerden hoşlanan amatörler de vardır. Bu nedenle, üyeler, Chaîne des Rôtisseurs’de olduğu gibi profesyonel ve profesyonel olmayanlar olarak sınıflandırılmaktadır.

Chaîne des Rôtisseurs’ün faal üyeleri, l’Ordre Mondial üyesi olabilmek için başka bir Ordre Mondial üyesi tarafından önerlimelidir. L’Ordre Mondial üyesi olabilmek için ayrı bir üyelik ve aidat gerekmektedir.

19 Temmuz 2008 tarihinde, 81 kurucu üyesi ile l’Ordre Mondial des Gourmets Dégustateurs, Gastronomi Birliği Rotisörler Zinciri Derneğinin bir bölümü olarak, Türkiye’de ilk defa faaliyete geçmiştir.