Tarihçe

Şubat 1994: Chaîne des Rôtisseurs’ün o günkü Genel Başkanı, Sn. Robert Baty, SOFRA’nın Genel Müdürüne vekalet vererek, Istanbul’da bir Bailliage açılmasını sağladı. Böylece, Paris’teki Merkez’in onayı ile Chaîne des Rôtisseurs İstanbul’da ilk “Bailliage”ını açmış oldu. Sn. J. Marrel ilk Başkan (Bailli Délégué) sıfatıyla görevine başlarken, Penta Otelinin Yönetici Şefi, Sn. J. Caula, Türkiye’nin ilk “Chancelier” sıfatını aldı.

24 Haziran 1994: 40 kurucu üyenin katılımıyla Swissôtel The Bosphorus Otelinde açılış töreni ile ilk üye merasimi yapıldı. Bu töreni müteakiben kokteyl ve gala yemeği düzenlendi.

29 Kasım 1995: 2. üye merasimi ve gala yemeği Çırağan Palaca Kempinski Otelinde düzenlendi. Sn. Edward Speck, Sn. Robert Baty tarafından Başkanlığa (Bailli Délégué) atandı.

10 Ekim 1996: 3. üye merasimi ve gala yemeği Swissôtel The Bosphorus Otelinde düzenlendi. Sn. Atok İlhan, Sn. Robert Baty tarafından Başkanlığa (Bailli Délégué) atandı.

20 Eylül 1997: 4. üye merasimi ve gala yemeği Ceylan Inter-Continental Otelinde düzenlendi. Bu tören misafirimiz olarak İtalya’dan gelen Sn. G. Zentilomo (Bailli Délégué d’Italie) tarafından yönetildi.

19 Eylül 1998: 5. üye merasimi ve gala yemeği Ceylan Inter-Continental Otelinde düzenlendi ve tören Sn. Robert Baty tarafından yönetildi.

16 Ekim 1999: 6. üye merasimi ve gala yemeği Divan Otelinde düzenlendi ve tören yine misafirimiz olarak İtalya’dan gelen Sn. G. Zentilomo (Bailli Délégué d’Italie) tarafından yönetildi.

15 Eylül 2000: 7. üye merasimi ve gala yemeği Swissôtel The Bosphorus Otelinde düzenlendi. Bu defa töreni misafirimiz olarak Almanya’dan gelen Sn. Klaus Tritschler (Chancelier du Bailliage National d’Allemagne & Membre du Conseil Magistral) tarafından yönetildi.

14 Eylül 2001: Genç Aşçılar Uluslararası Yarışmasının finalleri İstanbul’da yapıldı.

15 Eylül 2001: 8. üye merasimi ve gala yemeği Çırağan Palaca Kempinski Otelinde düzenlendi ve tören Sn. Kurt Fischer (Grand Chancelier, Président) tarafından yönetildi.

12 Ekim 2002: 9. üye merasimi ve gala yemeği Ankara Hilton Otelinde düzenlendi ve Sn. Marie Jones (Membre des Conseils d’Administration & Magistral) tarafından yönetilen törende, Bailliage Regional d’Ankara’nın açılışı da yapıldı.

13 Eylül 2003: 10. üye merasimi ve gala yemeği Mövenpick Otel İstanbul’da düzenlendi ve tören yine Sn. Marie Jones tarafından yönetildi.

09 Ekim 2004: 11. üye merasimi ve gala yemeği Four Seasons Hotel Istanbul at Sultanahmet’e düzenlendi. Tören, Sn. Tassos Kioulpapas (Baillie Délégué de Grèce & Membre du Conseil Magistral) tarafından yönetildi. Aynı zamanda Derneğimizin 10. yıldönümü kutlandı.

21 Mayıs 2005: 12. üye merasimi ve gala yemeği Conrad Otel Istanbul’da düzenlendi. Tören yine Sn. Tassos Kioulpapas tarafından yönetildi.

03 Haziran 2006: 13. üye merasimi ve gala yemeği Sheraton Otel Antalya’da düzenlendi.
Sn. Jaakko Nuutila (Membre des Conseils d’Administration & Magistral, Conseiller Culinaire de Finlande) tarafından yönetilen törende, Bailliage Regional d’Antalya’nın açılışı da yapıldı.

10 Haziran 2006: Cannes’da yer alan üye merasimi ile Genel Kurul’da, Sn. Mohamed Hammam, Genel Başkan Sn Yam Atallah tarafından Gastronomi Birliği Rotisörler Zinciri Derneğinin Başkanlığana (Bailli Délégué de Turquie) atandı.

18 Mayıs 2007: 14. üye töreni ve gala yemeği Çırağan Kempinski Oteli İstanbul’da düzenlendi. Tören, Sn. Joe Karuso (Bailli Délégué des Etats Unis, Membre des Conseils d’Administration & Magistral) tarafından yönetildi.

21 Haziran 2008: 15. üye töreni ve gala yemeği Four Seasons Hotel İstanbul at the Bosphorus’da yer aldı. Tören, Sn. Ari-Pekka Parviainen (Membre du Conseil Magistral & Conseiller Gastronomique de Finlande) tarafından yönetildi.

19 Temmuz 2008: OMGD’nin açılışı. Mövenpick otelinde kokteyl’den sonra Şans Restaurant’da gala yemeği yer aldı. Tören Sn. Peter Musa (International Vice President, Bailli Délégué de Suisse, Grand Commandeur et Grand Echanson) tarafından yönetildi.