15. Kuruluş Yıldönümü

Gastronomi Birliği Rotisörler Zinciri Derneği’nin
15. Kuruluş Yıldönümü kutlandı - Istanbul, 5-7 Haziran 2009


Gastronomi Birliği Rotisörler Zinciri Derneği (Chaîne des Rôtisseurs, Bailliage National de Turquie), 15. kuruluş yıldönümünü 5-7 Haziran 2009 tarihleri arasında yer alan “International Grand Chapitre” çerçevesinde organize edilen etkinliklerle kutlandı. Monaco, Almanya ve Portekiz’den gelen 19 misafir üyenin de katıldığı ve 3 gün süren bu etkinlikler yeni üyelerin derneğe katılma töreni ve Gala yemeği ile başladı. Ertesi gün İstanbul’un tarihi yerlerine turistik bir gezi tertiplendi. Gezi eski bir hapishaneden otele dönüştürülen “Four Seasons Hotel at Sultanahmet”e organize edilen öğle yemeği ile son buldu. Aynı akşam, Swissotel’in teknesiyle muhteşem, unutulmaz anılarla dolu bir Boğaz turu tertiplendi. 7 Haziran 2009 tarihinde Swissotel’de, eşsiz Boğaziçine nazır, Café Swiss Terrace’ta tertiplenen brunch “Grand Chapitre”in son etkinliği oldu.

Bundan tam 15 yıl önce, 21 Haziran 1994 tarihinde, 40 kurucu üyenin katılımıyla Gastronomi Birliği Rotisörler Zinciri Derneği’nin temeli “Swissotel the Bosphorus” otelinde atılmıştı. 5 Haziran 2009, Cuma günü yine bu muhteşem otelde yapılan Kabul Töreni ve Gala Yemeği ile Gastronomi Birliği Rotisörler Zinciri Derneği’nin 15. yıldönümü kutlanmış oldu.

Chaîne des Rôtisseurs Derneğinin Başkanı Yam Atallah tarafından atanan Günter Albert (Conseils d’Administration & Magistral-Paris üyesi, Bailli Délégué Honoraire, Commandeur), töreni yönetti. Törene katılan yeni üyeler ile eski üyelere hitaben yaptığı konuşmasında, Günter Albert derneğin amaçlarını anlattı, tarihçesi hakkında bilgiler verdi. 75 yeni üye ile rütbesi yükseltilen 29 eski üye yemin ettikten sonra törene geçildi. Zincirleri takılan yeni üyeler derneğe kabul edildiler. Rütbesi yükseltilen eski üyelere ise, yeni rütbelerini simgeleyen zincirler takıldı. Bu törenden sonra, başka bir salona geçilerek, OMGD için bir kabul töreni düzenlendi. 82 yeni OMGD üyesi, tek tek Günter Albert tarafından OMGD’ye kabul edilerek, şarap tadım kaseleri takdim edildi.

Törenlerden sonra, üyeler ve misafirler otelin havuz başına geçerek şık şampanyalı kokteyl’e katıldılar. Kokteylden sonra, balo salonunda düzenlenen gala yemeğinde 230 konuk ağırlandı. Yedi bölümden oluşan yemek, bundan 15 sene evvel, ilk Gala yemeğinde ikram edilen menüden esinlenerek Swissotel’in Yönetici Şefi Andreas Mahl ve meşhur Gaja Restoranın Mutfak Şefi Murat Karaduman ve arkadaşları tarafından hazırlandı. Sunumu ve lezzeti benzersiz olan bu yemekler, altı muhteşem Türk, Fransız ve İtalyan şaraplar eşliğinde servis edildi.

Tuluy Ergörül (National Conseiller Gastronomique) mönü’yü sunmadan önce söz alan Derneğin Başkanı, Mohamed Hammam, yeni üyelere ve konuklara hitaben yaptığı konuşmasında Gastronomi Birliği’nin tarihçesi hakkında kısa bilgi verdikten sonra töreni yöneten Günter Albert’e derneğe olan katkı ve desteklerinden dolayı teşekkür edip bir plaket sundu.

Yemekten sonra, Andreas Mahl ve Murat Karaduman’ın yönetimindeki mutfak çalışanları, Murat Yıldız yönetimindeki servis elemanları ile Serpil Toptaş ve Ahmet Baran Ayla yönetimindeki koordinasyon ekibi, balo salonuna çağrılarak gerçekleştirdikleri muhteşem şölen için tebrik edildiler. Akabinde, Mohamed Hammam, Otelin Genel Müdürü Gerhard Struger ve yardımcısı Stefan Winistoerfer’i sahneye çağırarak, bu çok özel geceninin evsahipliğini üstlendikleri için teşekkür edip özel bir plaket sundu. Ayrıca bu başarılı organizasyonu gerçekleştiren ilgili kişilere de özel bir sertifika verilerek, yarıtıcılıkları, gayretleri ve benzersiz hizmetleri takdir edildi.