Faaliyet Raporu (Mart 2010 - Mart 2012)

Üyelerimiz
2010 yılının Mart ayında 347 üye kayıtlı iken, üye sayımız %45 artarak 2012 yılının Mart ayında 503 üyeye ulaşmıştır. 2010 yılında 80 yeni üye; 2011 yılında ise 71 yeni üye derneğimize katılmıştır; 10 üyemiz istifa etmiş ve 6 üyemiz ise Türkiye’den ayrılmıştır. Tüzüğümüz gereği aidatlarını ödemeyip üyelikleri iptal edilen üye sayısı ise 29’dur. Ayrıca çok değerli üyemiz Sn. Rene Somek vefat etmiştir.

Ordre Mondial des Gourmets Dégustateurs (OMGD)
2008 yılında Türkiye’de tanıtılan OMGD’nin üyeleri artmaya devam ederek 283 üyeye ulaşmıştır. Böylece, dört yıl içinde Türkiye dünyada en fazla OMGD üyesine ulaşan “bailliage” olmuştur. İkinci sırada 226 OMGD üyesine sahip olan İsviçre gelmektedir.

Mali Büyüme
İki yıl içinde derneğimizin net geliri %53 artarak, 154,519.32TL(Mart 2010) den 237,036.19TL (Şubat 2012)ye ulaşmıştır. Bütün sadık üyelerimize, etkinliklerimizin sponsorlarına ve özellikle Ulusal ve Uluslararası Genç Aşçı Yarışmalarını ve Genç “Sommelier” Yarışmasını sponsor eden kuruşlara teşekkürlerimizi sunarız.

Genç Aşçı Yarışması
14. Genç Aşçı Yarışması 18 Mart 2010 tarihinde İstanbul Yeditepe Üniversitesinde yapılmıştır. Bu yarışmaya muhtelif otel ve restorandan 10 yetenekli genç aşçı katılmıştır. Yarışmayı, Four Seasons Hotel Istanbul at Sultanahmet’e çalışan Murat Çakıcı kazanmış olup, 17 Eylül 2010 tarihinde Helsinki’de yapılan Uluslarası Genç Aşçı Yarışmasında Türkiye’yi temsil etmiştir.

15. Genç Aşçı Yarışması 11 Mayıs 2011 tarihinde yine İstanbul’daki Yeditepe Üniversitesinde yapılmıştır. Bu yarışmaya muhtelif otel ve restorandan 12 yetenekli genç aşçı katılmıştır. Yarışmayı, Swissotel Grand Efes Izmir otelinde çalışan Remzi İçöz kazanmış olup, 9 Eylül 2011 tarihinde Istanbul’da yapılan Uluslarası Genç Aşçı Yarışmasında Türkiye’yi temsil etmiştir.

Genç Sommelier Yarışması
2. Genç Sommelier Yarışması, 23 Haziran 2010 tarihindeTürkiye Sommelier Derneği ile ortaklaşa Hyatt Regency otelinde tertiplenmiştir. Yarışmayı Şans Restaurant’ın adayı BURÇAK DESOMBRE kazanarak, İspanya’nın Santander şehrinde tertiplenen 4. Uluslararası Genç Sommelier Yarışmasında Türkiye’yi temsil etmiştir.

3. Genç Sommelier Yarışması, 31 Mayıs 2011 tarihindeTürkiye Sommelier Derneği ile ortaklaşa Mutfak Sanatları Akademisinde tertiplenmiştir. Yarışmayı Sunset Restaurant’ın adayı MUSTAFA ZORLUOĞLU kazanarak, Yunanistan’ın başkenti Atina’da tertiplenen 5. Uluslararası Genç Sommelier Yarışmasında Türkiye’yi temsil etmiştir.

Uluslararası Genç Aşçılar Yarışması
Yarışma 9 Eylül 2011, Cuma günü, Yeditepe Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Mutfak Sanatları Bölümünün mutfaklarında yapılmıştır. 21 ülkeyi temsilen İstanbul’a 6 Eylül 2011 tarihinde gelen yarışmacılar için turistik ve eğitici yoğun bir program hazırlandı. Yarışma öncesi ve sonrasında yapılan etkinlikler arasında, Sn.Vedat Başaran’ın rehberliğinde Mısır Çarşısında ve Sultanahmet çevresinde bir gezi düzenlendi. Nar Lokantasındaki öğle yemeğinden sonra Kapalıçarşı’na gidildi. Ertesi gün Beyti Restaurant’ın mutfakları gezildi ve akşam yemeği yenildi. Ayrıca Apikoğlu fabrikası ziyaret edilerek, ürünlerin tadına bakıldı ve fabrikalarında öğle yemeği yenildi. Yarışma akşamı Kalamış’taki Morfy’s Dance Bar’da bir eğlence tertiplendi. Yarışmacılar derneğimizin düzenlediği “Tastes of Turkey” Yiyecek ve Şarap Fuarına da katıldı.

Uluslarası Yarışmanın üyeleri arasında o günlerde Pera Palace Otelinin Baş Aşçısı olan MaxThomae, Divan Grubun Baş Aşçısı Levent Şahin ve Şef Eyüp Kemal Sevinç bulunmaktaydı.

18. Uluslararası Grand Chapitre
Uluslararası Grand Chapitre 8 Eylül – 11 Eylül tarihleri arasında yer aldı. Bu etkinliğe 32 ülkeden gelen 250 yabancı olmak üzere toplam 460 kişi katıldı.

Dört günlük bir program hazırlandı: 8 Eylül 2011 akşamı Borsa Restaurant; 9 Eylül 2011 günü İstanbul turu ve Four Seasons Hotel at Sultanahmet’e öğle yemeği; akşam yine Four Seasons Hotel at Sultanahmet tarafından hazırlanan ikramlar eşliğinde Boğaz gezisi; 10 Eylül 2011 Cumartesi günü, tüm misafirlerimizin davetli olduğu ve Hilton Otelinin Bahçesinde tertiplenen “Tastes of Turkey” Yiyecek ve Şarap Fuarı; yine aynı gün öğleden sonra, Four Seasons Hotel Istanbul at the Bosphorus otelinde Uluslararası Genç Aşçı Yarışmasının ödül töreni ve kabul töreni yer aldı. Chaîne des Rôtisseurs’ün resmi temsilcisi Sn. Gunter Albert 93 yeni CDR üyesi, 57 yeni OMGD üyesinin kabul törenini yönetti. 30 üyemiz ise terfi edildi.

Kabul töreninden sonra otelin balo salonunda, Şef Mehmet Gök ve grubu tarafından hazırlanmış olan ve 6 ayrı tabaktan oluşan muhteşem menü 460 üye ve misafirlere hatasız sunulmuştur.

Türk - Yunan Dostluk Gezileri
Bilindiği üzere geleneksel Türk - Yunan Dostluk Gezileri 2005 yılından beri yapılmaktadır. 2010 ile 2011 yıllarında da gerçekleşen bu geziler, her iki ülkenin dernek üyeleri tarafından ilgi ile karşılanmaktadır.

6. Türk – Yunan Gastronomi Gezisi 21 -24 Mayıs, 2010 tarihleri arasında gerçekleşmiştir. Sn. Tassos Kioulpapas’ın önderliğindeki 13 Yunan üye ile Sn. Mohamed Hammam’ın önderliğindeki derneğimizin 11 üyesi, Efes, Şirince, Urla, Alaçatı ve İzmir başta olmak üzere Ege kıyılarında çok güzel bir hafta sonu geçirirken turistik ve tarihi yerleri gezip bölgenin yemeklerini ve şaraplarını tatmak fırsatını buldular.

7. Türk – Yunan Gastronomi Gezisi ise Yunanistan’ın Girit Adasında 24 – 29 Mayıs 2011 tarihleri arasında yer almıştır. Sn. Mohamed Hammam’ın önderliğindeki derneğimizin 32 üyesi ile Sn.Tassos Kioulpapas’ın önderliğindeki 20 Yunan üyesinin katılımıyla gerçekleşen bu kültürel buluşmada, şarap tadım etkinlikleri ve unutulmaz yemek yeme deneyimleri yaşanmıştır.

Diğer Dostluk Gezileri
Chaîne Amerikan Elçilik programı çerçevesinde derneğimiz, Amerikan Chaîne Elçisi Richard Caparso önderliğinde Boston, Colonial New England ve New Hampshire’dan gelen 33 üyeyi ağırladı. Moevenpick Otelinde 8 Ekim 2010 tarihinde yer alan Gala Yemeğine Bailli Délégué Mohamed Hammam önderliğinde 80 üyemiz de katılmıştır.

Finlandyalı dostlarımız derneğimizin üyelerini, 4 Şubat – 6 Şubat 2011 tarihlerinde Finlandya’nın kuzeydoğusunda bulunan “Kuusamo/Ruka”da tertiplenmiş olan kış şenliğine (Winter International Grand Chapitre) davet ettiler. Mohamed Hammam önderliğinde 18 üyemizin katıldığı ve 1 Şubat – 8 Şubat 2011 tarihleri arasında yer alan bu gezi, gerçekten benzersiz ve unutulmaz hatıralarla dolu bir etkinlik olmuştur.

Antalya ve İstanbul’dan 16 üyeden oluşan bir grup, Bailli Délégué Honoraire & Regional Bailli of Antalya, Atok İlhan, önderliğinde 30 Eylül 2011 – 1 Ekim 2011 tarihleri arasında Amsterdam’da yer alan Hollanda Uluslararası “Grand Chapitre”e katılmıştır.