Felsefemiz

“Et Kızartma Sanatının” ustaları olarak inanıyoruz ki en güzel lezzetler en basit hazırlıklarla elde edilebilir. Et kızartma en eski, en sağlıklı ve dünya çapında en çok kullanılan et pişirme şeklidir. Yemeklerimizde çoğu zaman bu türde hazırlanmış her türlü balık, kümes hayvanları, ve et bulunur. Büyük ziyafetlerimizde genellikle Fransız mutfağından ilham almamıza rağmen, bu mutfağa tam olarak bağlı değiliz.

İlk loncanın aynı zamanda eğitici bir kuruluş olması nedeniyle bu yöndeki değişik çalışmaları da destekliyoruz. Üyelerimize geniş bir yeme içme bilgisi verebilmek için yöresel ve yabancı mutfakları ve lezzetleri tanıtıyor, çeşitli seminerler ve yarışmalar düzenliyoruz. Bunlardan en önemli olanı usta aşçı olmaya aday genç aşçı yardımcıları arasında yapılan ulusal ve uluslararası yemek hazırlama, pişirme ve sunma yarışmasıdır. Böylece genç yeteneklere ulusal ve uluslararası gelişme imkanları yaratılmaktadır.

Müşterek yetenekleri sayesinde bir sofrayı zevkli hale getiren restoran işletmecilerini, mutfak şeflerini, aşçıları, ve servis personelini onurlandırmak ve birbirimizin tecrübelerini paylaşmak için toplantılar düzenlemekteyiz.